Рушник Національної Єдності України Рушник Національної Єдності України

Опубліковувач Опубліковувач

«Повернутися

Опис малюнків РНЄ

 

Опис розписів на котушці для "Рушника Національної Єдності"

 

            В основі бокових розписів - класична схема потрійного "вазона" - тризуба. Це Дерево Життя має дуже давні корні, які сягають часів індоєвропейської культури. З одного боку зображено Дерево життя під умовною назвою "Козацькому роду нема переводу". В основі "тризуба" - підкова як символ щастя, як ліра - символ світової гармонії та як чаша, що наповнюється добрими справами і життєдайною силою. Із чаші - підкови вершиною в гору стрімко підноситься гетьманська булава - символ влади, на якій зображено 8-пелюсткову квітку (соняшник, дев`ятисил), що є символом Бога. Тобто, будь-яка влада - від Бога. Підкова і булава символізують жіноче і чоловіче начало в усьому живому на землі. Три жовті 8-пелюсткові квітки-соняшники утворюють основу піраміди, яка завершується у верхній частині розпису ще однією такою ж квіткою. Піраміда символізує зв'язок із Вищим Розумом. У центрі розпису - солярний знак який часто зображували у настінних розписах Уманщини. Це символ Сонця, яке дає початок усьому сущому на Землі. Листочки, що складаються із трьох частинок, є символом Божої ручки (руки). Драбини - це символ небесних драбин. Людина завжди повинна прагнути до самовдосконалення, бо її земне життя врешті-решт завершується на небесах. Три пишні квітки, які завершують верхів'я тризуба, символізують триєдність Світла, Повітря і Води (за іншими даними - триєдність Отця і Сина, і Святого Духа).

            Число"4" є символом України - це 4 драбини + 4 квітки - соняшники, що утворюють піраміду.

            Висновок: Зображення Дерево Життя у вигляді тризуба є символом "Державотворення". Має досить потужну енергетику та включає низку позитивно енергетичних символів. Це підтверджується і теплими, яскравими врівноваженими кольорами.

            Із другого боку котушки зображено також Дерево Життя (потрійний "Вазон") - тризуб, який виконано у класичних кольорах національного державного прапора.

            В основі Дерева Життя - трикутник - піраміда (див. сим. знач. вище). Прямі лінії внизу трикутника - виорана нива, хвилясті - вода, крапочки - зерна. Тобто, це символ Землі - годувальниці. Підтвердженням цьому є "4" добірних колоски жита - символи життя, добробуту і благополуччя. Три квіточки - Берегині знову ж утворюють піраміду (трикутник) (див. знач. вище).

            8-раменні квіти ("пишна ропса", "звізда") завершують верхівки "тризуба" та є символом Божої благодаті.

            Птахи, що дивляться одне на одного, символізують шлюбну пару та є провісниками продовження української нації, фіолетовий колір символізує мудрість. По периметру зображено шлюбні мости (цей символ теж притаманний настінним розписам Уманщини). Завитки  - символ зародження життя, а хвилясті лінії на гілочках основи Дерева Життя - меандр (безконечник) як символ нескінченності Буття.

            Висновок: у розписі використано найхарактерніші символи Дерева Життя (Дерева роду, Вічного Прадерева, Щасливого дерева, Світового Дерева), а також потужна позитивно-енергетична символіка насінних розписів Уманщини та Черкащини (див. наукові дослідження Найдена Олександра Семеновича, Крисемінського, Бутник-Сіверського та ін.)

            Цим розписом автор запрограмував безкінечне продовження роду української нації, її процвітання і мудрість. "Дерево Життя" - символ безперервного відродження природи, образ Божої мудрості. Воно завжди складається із ІІІ частин: крона - небо (небесний світ); стовбур - білий світ (майбутнє, теперішнє); коріння - підземний світ (минуле).

            Із середини боковинки котушки оздоблені віночком.

            Вінок - це оберіг (як і колесо), з'явився у сиву давнину і був пов'язаний у слов'ян із культом Сонця. У повному українському В - могло бути 12 (13) різних квіток, кожна з яких щось символізувала, була своєрідним оберегом і лікарем.

            У нашому випадку:

калина - це найперша і найвизначніша ознака України, вона є символом неперервності, нескінченності роду, символом рідної землі, отчого краю, Батьківщини.

            Цвіт калини - символ дівочої вроди і чистоти (нашій державі 17 років, символічно - це держава - наречена).

            Червоні грона калини - символ вічного кохання, вірності  і відданості.

            "4" - маки і "4" волошки - числовий символ України.

            Ромашки утворюють піраміду (див. вище). - це символ ніжності і чистоти.

Волошки символізують чистоту, любовну приязнь, сором'язливість (скромність).

            Мак - символ краси й чарівності, скромності, швидкоплинності життя. Якщо в сім`ї були полеглі за Батьківщину, то у віночок дівчата обов'язково вплітали квіти маку чим  підтверджували власну готовність щодо продовження роду (героїчного, відданого справі Вітчизни).

            Незабудки - уже сама назва квітки характеризує її символічне значення - це зв'язок із родом, щоб рідні люди (і українці всього світу) не забувалися одне одного.

            Висновок: віночок на котушці - це оберіг "Рушника Національної Єдності", це оберіг української нації та всіх українців, оберіг нашої державності.

            Трактування цих розписів може бути дещо іншим. Але автори намагалися оформити національну святиню не тільки оригінально і творчо, а і так, щоб це свідчило про феноменальну унікальність розписів Черкащини. Цей твір є ексклюзивним хоча, на перший погляд і простим.

Майстер декоративного розпису,

член НС МНМ України,

кандидат педагогічних наук

Олена Поліщук