Рушник Національної Єдності України Рушник Національної Єдності України

Опубліковувач Опубліковувач

«Повернутися

Довідка про акцію «Рушник Національної Єдності» (Серпень 2011)

Довідка

про акцію «Рушник Національної Єдності»

(на серпень 2011 р.)

 

Акція „Рушник Національної Єдності” офіційно почалась 19.02.07 р.  з наради ініціаторів.

Ідея провести таку Акцію належить Степаненко Тамари Василівні. Узор розроблено Тележенко О., доповнено майстринями Полтавщини, Одещини, Криму, а також науковими працівниками: Л.Орел,  В.Максим, С.Верговським. Головний консультант по узору Ю.Мельничук.

Вишивати рушник почали 07.06.07 р. у Запорізькій області, а закінчили майстрині з 20 областей України 7 жовтня 2008 р. у с. Гаспра м. Ялта АРК..Усього на виготовлення «Рушника Національної Єдності» пішло біля 2-х років та рік на полотно ще 60 років тому.

           

Відбулось 51 колективних вишивань. Вишивання  відбувались під  загальним керівництвом оргкомітету Акції на чолі з головою В.М. Петренко. Безпосередньо  організацією займались виконавча дирекція Акції «Рушник Національної Єдності» на чолі з Степаненком М.Л.. У всіх областях (містах) допомогу надавали представники місцевої влади (Управління культури), а найактивнішу участь брали майстрині-вишивальниці.

            Ні одна з політичних сил України, чи гілок влади не фінансувала цю акцію і не використовувала в політичних цілях.  Вишивання здійснювалось толокою та при фінансовій підтримки членів оргкомітету. Було 29 вишивань - в 24 областях, 3 - в АРК, 1 - в м. Севастополі, 9- в м. Києві, 8 -  в діаспорах (Польща, США, Канада, Молдова) та завершальне вишивання 2 – 7 жовтня 2008 р. в с. Гаспра (АРК). Під час вишивань силами ТОВ „Український сувенір,   місцевими управліннями культури та майстринями було  проведено 42 виставки художніх виробів. У виготовлені „Рушника Національної Єдності” приймало участь біля 1600 чоловік (вирощування конопель, виготовлення ниток, полотна, розробка узору нанесення його на полотно, виготовлення ниток з вовни їх фарбування. Виготовлення та розпис скрині та котушки, інкрустація та виготовлення шкатулки під паспорт).

Безпосередньо вишивало:- 1340 осіб, в т.ч.: - близько110 чоловіків, - 1230 жінок, - 90 дітей до 18 років, - 252 представника українських діаспор. Це люди різних національностей, віросповідань та політичних поглядів. Наймолодша вишивальниця 6 років Паньок Соломія з Харківської області. Найстарша В.Роїк – 98 років.

            Брало участь в акції:

            Керівників ОДА:                               - 13, в т.ч. заступників 9, вишивало – 6;

            Керівників облрад:                            - 6, в т.ч. заступників – 4, вишивало – 2;

Керівників міст, районів:                  - 13, в т.ч. заступників – 2, вишивало – 5;

            Керівників управлінь культури

            областей, міст, районів:                    - 27,  вишивало – 20.

            Долучились до організації акції та брали участь у вишиванні „Рушника Національної Єдності”:

- уповноважений Верховної Ради з прав людини Н.Карпачова та повноважні посли України у Польщі, Канаді та Молдови О. Моцик, І. Осташ, С. Пірожков постійний представник України в ООН Ю.Сергєєв, генеральний консул України в м. Нью-Йорку  М.Кириченко.

Брали участь у вишиванні „Рушника Національної Єдності”:

-          Секретар РНБ України І. Плющ, депутат Верховної Ради України В. Куйбіда, дружина Президента України К. Ющенко, Герой України В.Роїк.

Благословляли на вишивання:

-          УПЦ Московського патріарху;

-          УПЦ Київського патріарху;

-          УАПЦ;

-          Українська греко-католицька церква;

-          духовне управління мусульман Криму.

«Рушник Національної Єдності» освятили в Українському домі під час святкування 1020 річчя християнства в Україні  „Рушник Національної Єдності”  оглянув Вселенський Патріарх Варфоломій.

Співали підчас вишивання: - 59 різних колективів, було 7 концертів і тільки 7 разів вишивали без колективів співаків, а співали самі вишивальниці. Найбільше колективів (13) співало у Волинській області.

За час вишивання на честь „Рушника Національної Єдності” написано 9 віршів, (7 з них виконувались як пісні) та чотири молитви.Створення пісень, молитов продовжується і після закінчення вишивання.

Про акцію повідомлялось  в газетах та журналах не менше 150 разів, було більше 200 передач по радіо та телебаченню (точно підрахувати неможливо).

„Рушник Національної Єдності” має:

-          розмір 930 см х 75 см чи 7 кв м;

-          вага рушника 4 кг 470 гр. в т.ч. нитки 2058, тканина 2 кг 412 гр.

У комплект до „Рушника Національної Єдності” входять:

-  паспорт 291 арк. у дерев’яній інкрустованій      скрині;

-котушка для рушника, розписана уманськими  майстрами;

-скриня для зберігання рушника, розписана петриківським  майстрами;

- зошит відгуків;

- фотовиставка акції „Рушник Національної Єдності” 

Підрахунки показали, що:

- Для вишивання „Рушника Національної Єдності” треба не менше 4000 чол./год. чи 570 робочих днів однієї майстрині. Кваліфікованій майстрині  потрібно майже 2 роки  (при умові вишивання по 7 год. 5 днів щонеділі).

- Рушник вишивали шістнадцять місяців . Дехто поклав декілька стібків, багато майстринь вишивали від 6 до 20 год. Окремі майстрині при вишиванні гербу України та заключному вишиванні працювали набагато більше. (див. протоколи). Вишивався „Рушник Національної Єдності”  не менше 7500 чол./год. Ще для вирощування конопель потрібен рік (сезон), можна за цей же рік вимочити, пом’яти та вичесати коноплі і сплести нитки, ще за місяць – два виткати та відбілити полотно.

Усього щоб зробити подібний рушник на одному місці  одній майстрині треба не менше 3-х років.

Якщо вишивати колективом (толокою) по усіх регіонах та 4-х діаспорах, то з моменту посіву конопель до закінчення вишивання треба щонайменше 2,5 роки майже щоденної роботи.

Тільки за час вишивання „Рушник Національної Єдності”  провезли близько 57тис. км, в т.ч. 5,5 тис. км залізницею та ще пролетів літаком 22 500 км. Усього 79000 км без поїздок на презентацію.

«Рушник Національної Єдності» народ визнав ОБЕРЕГОМ громадян України та українців за кордоном.

З 2008 р. почався другий етап Акції – його презентація. До серпня 2011 р. відбулось 40 презентацій, в т.ч. у Румунії (р-н Мармарощина),  Італія (Удіне, Портогруаро, Местре, Венеція), Німеччина (Мюнхен), Росія (Москва). Усі презентації проводились одночасно з виставкою старовинних українських рушників, та художньої вишивки і мали великий успіх. Відвідувачі виставки, як правило, переконуються, що Україна це держава з давньою історією і великою культурою.

 

Отримати більш детальну інформацію щодо акції „Рушник Національної Єдності” та домовитись про презентацію можна на  

                    Веб-сайті:   http://rushnyk.ukrsov.kiev.ua,

                          ел. пошта:    info@ukrsov.kiev.ua,

                          телефони:    (044) 565-56-67, (050) 311-99-69.

 

 

Виконавчий директор

Акції „Рушник Національної Єдності”                               М.Л. Степаненко